Statystyki

  • Odwiedziło nas: 63968
  • Do końca roku: 98 dni
  • Do wakacji: 271 dni

Kalendarium

Niedziela, 2023-09-24

Imieniny: Dory, Gerarda

Pierwszy Dzień Wiosny

      21 marca przez wielu uczniów obchodzony jest Dzień Wagarowicza, czyli umowne święto, które dla wielu jest pretekstem do opuszczenia szkoły. U nas było inaczej. Z tej okazji były "luźne lekcje", a następnie było zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasy oraz pokaz sprzętu strażackiego.

 

     W tym dniu nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Błażku. Pokaz poprowadzili strażacy z OSP - druhowie:  Zbigniew Paździerz oraz Waldemar Sokół.

     Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi, prowadzi również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców wsi i miast. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Dzieci mogły przymierzyć buty i strój strażacki, zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz odzież, w której strażacy gaszą pożary. Nasi goście zaprezentowali również uczniom sprzęt i wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci mogły wejść do samochodu, sprawdzić wyposażenie i przez chwilę poczuć się tak, jak strażacy podczas akcji. Pokaz wzbudził ogromne zainteresowanie uczniów. Wszyscy byli pod jego dużym wrażeniem. Z pewnością wielu z nich marzy o tym, żeby w przyszłości zostać strażakiem.

     Dziękujemy druhom za atrakcyjne i ważne spotkanie. Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę.

   Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem, jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. W naszej szkole najmłodsi uczniowie nie utopili symbolicznie Marzanny, lecz przebrali ją ze stroju zimowego na wiosenny.

 

 I tak zakończył się pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!

 


 

Autor: eDitore